جمعه ٠٧ ارديبهشت ١٣٩٧
عنوان
ایران
مقبره الشعرا - تبریز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گشایش دفتر یادبود

گشایش دفتر یادبود بمناسبت رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو

 

بمناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه بیست و یکم دیماه با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو دفتر یادبود در محل سفارت ج. ا. ایرانی در آذربایجان گشایش یافت.

در این مراسم که در دو وعده صبح و بعد از ظهر برگزار گردید رئیس جمهور آذربایجان، مسئولین و نخبگان باکو و سفرای کشورهای مختلف با حضور در محل سفارت با سفیر، نماینده ولی فقیه و رایزن فرهنگی کشورمان در باکو دیدار و گفتگو نموده و دفتر یادبود را امضاء نمودند.

 الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان بعد از ظهر روز سه شنبه با حضور در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو دفتر یاد بود آیت الله هاشمی رفسنجانی را امضا کرد .

گفته می شد که حضور الهام علی اف در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار اتفاق می افتد و بنا به اظهار مطلعین، رئیس جمهور آذربایجان معمولا در هیچیک از مراسم برگزار شده در محل سفارتخانه ها شخصا شرکت نمی کند و حضور ایشان در سفارت ایران در آذربایجان مورد توجه خاص رسانه ها قرار گرفت و انعکاس وسیعی در رسانه ها و فضای مجازی داشت.

رییس جمهوری آذربایجان با اشاره به تصویر مرحوم هاشمی رفسنجانی و حیدر علی اف به ذکر خاطرات خود و حیدر علی اف از دیدار با آنمرحوم پرداخت و در دفتر یاد بود از آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان سیاستمدار عاقل و دوراندیش یاد کرد و نقش مهم و تلاش های ایشان همراه با حیدر علی اف رییس جمهوری فقید آذربایجان در راستای برقراری و گسترش روابط دوستی و برادری دو کشور را مورد اشاره قرار داد.

الهام علی اف درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را ضایعه سنگین دانست و به دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت.

رییس جمهوری آذربایجان همچنین در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به نقش مهم آیت الله هاشمی رفسنجانی در توسعه روابط ایران و جمهوری آذربایجان گفت: وی میراث به یادماندنی به جا گذاشته است و مردم ایران نیز برای فعالیت هایش ارزش زیادی قایل هستند.

الهام علی اف با اشاره به این که مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره از گسترش روابط ایران و جمهوری آذربایجان حمایت می کرد گفت، ایشان با حیدر علی اف رییس جمهوری فقید آذربایجان دوستی نزدیک داشت و هر دو سیاستمدار پل روابط دوستی را بنا نهادند و یک ریشه سالم در مناسبات دو کشور ایجاد و تلاش کردند تا روابط فیمابین در شرایط دوستی توسعه یابد .

رییس جمهوری آذریجان دیدار های خود با آیت الله هاشمی رفسنجانی در سفر به ایران را خاطرنشان کرد و گفت: این دیدار ها برای من خیلی تاثیر گذار ودارای تجربه خیلی خوبی بود .

الهام علی اف افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی بعنوان سیاستمدار مدبر برای توسعه روابط دو کشور کارهای زیادی را انجام داد .

رییس جمهوری آذربایجان گفت: من هم از این به بعد سعی می کنم از طرف خودم و در همکاری با همتای ایرانی روابط دوستانه و برادرانه جمهوری آذربایجان و ایران هر چه بیشتر گسترش یابد

در این مراسم مبارز قزبانلی رئیس کمیته امور دینی باتفاق معاون خود در محل سفارت کشورمان در باکو حضور یافت و ضمن مذاکره با سفیر و رایزن فرهنگی تاثر و تالم خود را اظهار نموده و به دولت و ملت ایران تسلیت گفت.

رئیس کمیته امور دینی رئیس جمهور اسبق و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را عالم دینی و مفسری سیاستمدار دانست و گفت که کمتر مفسر و عالم دین سراغ داریم که در عین حال ودیری مدبر و سیاستمداری شناخته شده و مبرز هم باشد.

مبارز قربانلی به خدمات مرحوم هاشمی رفسنجانی و کمکهای ایشان و دولتشان در روزهای سخت آذربایجان به حیدر علی اف اشاره کرد و گفت مردم و مسئولین جمهوری آذربایجان هیچگاه خدمات کمیته امداد امام خمینی که در زمان دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی در آذربایجان تاسیس شد را فراموش نخواهند کرد.

حاج سلمان موسی اف معاون شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده نیز به نیابت از ایشان که در خارج از کشور حضور دارد باتفاق علمای اداره مسلمانان قفقاز در اولین دقایق گشایش دفتر یادبود به سفارت آمده و ضمن تجلیل از مقام شامخ آیت الله هاشمی رفسنجانی دفتر یادبود را امضاء نمود.

رافائل حسین اف نماینده و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و رئیس موزه نظامی آذربایجان نیز با حضور در سفارت کشورمان دلنوشته های خود را در دفتر یادبود قید نموده و آنرا امضاء کرد.

تعداد زیادی از سفرای کشورها با حضور در سفارت ج. ا. ایران در جمهوری آذربایجان حضور یافته و تسلیت و تعزیت دولت و ملتهای خود به مقام معظم رهبری و دولت و ملت ایران و خانواده مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ابلاغ نمودند.

در مراسم امضای دفتر یادبود آیت الله هاشمی رفسنجانی نمایندگان محافل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری آذربایجان و دیپلمات های جمهوری آذربایجان در محل گشایش دفتر یادبود حاضر شده و درگذشت وی را تسلیت گفتند.

ادای احترام سفیر ژاپن و سفرای برخی از کشورهای اروپائی در مقابل تصاویر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نظر خبرنگاران را بخود جاب کرده و انعکاس وسیعی در اخبار مربوط به این مراسم داشت.

علاوه بر حضور سفرای کشورهای روسیه، قزاقستان، بلاروس، تاجیکستان، عراق، افغانستان، لیتوانی، ژاپن و ... در محل گشایش دفتر یادبود، تعداد زیادی از کارداران سفارتخانه ها منجمله کارداران سفارتخانه های برزیل، فلسطین، مکزیک و ... نیز به نیابت از دولتها و ملتهای خود در سفارت کشورمان در آذربایجان حاضر شده و دفتر یادبود را امضاء نمودند.

گفتنی است که سفرا و میهمانان مراسم، سفیر، رایزن فرهنگی و نماینده ولی فقیه در آذربایجان با خبرنگاران حاضر در مراسم مصاحبه نموده و تسلیت و نظرات خود در مورد درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را اعلام کردند.

جواد جهانگیرزاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان در مصاحبه با خبرنگاران گفت: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی تلاش های زیادی برای تقویت روابط دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان داشت.

جهانگیرزاده افزود: روابط تهران - باکو در دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی برقرار شده و ایشان روابط نزدیکی با حیدر علی اف رییس جمهوری سابق آذربایجان داشته است. آیت الله هاشمی رفسنجانی در زمان جنگ قره باغ نیز برای برقراری صلح و ثبات در منطقه تلاش های زیادی داشته و نیز کمک های فراوانی به نخجوان که در انزوا قرار گرفته بود، انجام داده است.

جهانگیرزاده همچنین نسبت به ارسال پیام تسلیت الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان به مقامات ایرانی درخصوص درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی ابراز قدردانی کرد و گفت: ایران و جمهوری آذربایجان کشورهای دوست و برادر هستند و همواره در روزهای سخت در کنار یک دیگر قرار دارند.

وی همچنین علاقمندی جمهوری اسلامی ایران در توسعه هر چه بیشتر جمهوری آذربایجان را اعلام کرد.

سید علی اکبر اجاق نژاد نماینده ولی فقیه در آذربایجان نیز آیت الله هاشمی رفسنجانی را یکی از علما و سیاستمداران برجسته جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: ایشان قبل از انقلاب اسلامی طی سال های طولانی، علیه رژیم شاه، آمریکا و رژیم صهیونیستی مبارزه کرده و متحمل شکنجه ها و چندین بار زندان شده است.

به گفته اجاق نژاد، آیت الله هاشمی پس از انقلاب اسلامی نیز بعنوان یکی از یاران وفادار امام خمینی(ره) و نیز از دوستان دیرینه رهبر معظم انقلاب در راستای تقویت نظام جمهوری اسلامی تلاش کرده است.

این مراسم روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد داشت.


١١:٠٣ - 1395/10/22    /    شماره : ٦٦٩٣٨١    /    تعداد نمایش : ٢٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
رهبر معظم انقلاب اسلامی

سفر رئیس جمهور ج. ا.ا به آذربایجان

پایگاه اطلاع رسانی دولت

 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سفارت ج.ا.ایران در باکو

دانشگاه امام خمینی

شوراي عالي امور ايرانيان خارج از كشور

سايت ايرانيان

دانشنامه جهان اسلام

مرکزساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی

آينده روشن
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 355028
بازدید امروز : 43
بازدید این صفحه : 726960
بازدیدکنندگان آنلاين : 4
زمان بازدید : 1.0469

اخبارصفحه اصلیدر باره مامطبوعات و رسانه هاي گروهي ايراناسلامتماس با ما