شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
Title
iran
مقبره الشعرا - تبریز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار و ملاقات

نشست تخصصی بررسی و اهمیت منابع و اسناد زبان فارسی و عربی در تحقیقات علمی و تاریخی در آکادمی ملی علوم آذربایجان

 

 

نشست تخصصی بررسی و اهمیت  منابع  و  اسناد  زبان فارسی و عربی  در تحقیقات علمی و تاریخی با حضور اصغر فارسی رایزن فرهنگی کشورمان در باکو و شخصیتهای فرهنگی و علمی و رایزنان فرهنگی مصر و افغانستان در کتابخانه مرکزی آکادمی ملی علوم آذربایجان برگزار گردید.

در این نشست تخصصی رایزن فرهنگی کشورمان نیز بعنوان یکی از سخنرانان در خصوص خدمات بسیار فراوان دانشمندان ،علما و ادبای ایران زمین به جهان، مطالبی را ارایه کرد. ایشان همچنین با اشاره به بوجود آمدن نهضت ترجمه در دوران خاصی از اسلام افزود : اسلام و پیامبر اکرم (ص) همواره به علم و دانش اهمیت داده و به همین خاطر است که در همه زمینه ها مسلمانان سرآمد علوم در دنیا بودند. و پس از نهضت ترجمه مسلمانان و از آن جمله اندیشمندان و دانشمندان بزرگ ما همچون ابن سینا، فارابی ، رازی، سهروردی ، بیرونی و غزالی در علوم مختلف همچون الهیات، جغرافیا، طب، شیمی ، ریاضیات و هندسه آثاری خلق نمودند که قرن ها به عنوان منابع اصلی دانشگاهها در  تمام دنیا مورد رجوع و تدریس بود.

  

 

ایشان همچنین نقش زبان فارسی در انتقال رشد و شکوفایی علم در اسلام را بسیار پر اهمیت دانست. فارسی در بخش دیگری از سخنان خود زبان فارسی و زبان عربی را مهمترین زبان دنیای اسلام و علم دانست و ضرورت فراگیری نسل جدید به این دو زبان را مورد تاکید قرار داد. وی در ادامه جایگاه رفیع علم در جمهوری اسلامی را مرهون سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب دانست و در پایان با اشاره به تعاملات بسیار خوب رایزنی فرهنگی کشورمان با مراکز و موسسات علمی در جمهوری آذربایجان، اعلام نمود دهها عنوان کتب منبع به زبان فارسی از سوی رایزنی فرهنگی به کتابخانه مرکزی آکادمی ملی علوم آذربایجان اهدا خواهد گردید.  

در این نشست تخصصی الخان عزیزاف رئیس گروه شرق شناسی دانشگاه دولتی باکو و تعداد دیگری از نخبگان فرهنگی و علمی نیز طی سخنانی به نقش آثار فرهنگی و تاریخی به زبان های فارسی و عربی در انتقال و ترویج علم در دنیا اشاره و شرایط حال حاضر در این خصوص را مورد بررسی قرار دادند.

در پایان لیلا محمداوا رئیس کتابخانه مرکزی آکادمی ملی علوم آذربایجان از رایزن فرهنگی کشورمان حهت بازدید از بخشهای مختلف آن کتابخانه از جمله بخش زبان فارسی که حدود ده هزار عنوان کتاب در آن موجود می باشد دعوت بعمل آورد. رایزن فرهنگی نیز ضمن بازدید از بخشهای یاد شده طی مذاکرات بعمل آمده، مقرر گردید نسبت به اختصاص بخشی از کتابخانه برای معرفی آثار فرهنگی و ادبی ایران اقدام لازم بعمل آید. همچنین برگزاری روز ایران ، نمایشگاه کتاب و نمایش فیلم ایرانی در آن مرکز از دیگر موضوعاتی بود که مورد توافق قرار گرفت.


١٧:٠٦ - 1396/03/19    /    شماره : ٦٧٩٩٦٩    /    تعداد نمایش : ٢٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رهبر معظم انقلاب اسلامی

سفر رئیس جمهور ج. ا.ا به آذربایجان

پایگاه اطلاع رسانی دولت

سفارت ج.ا.ایران در باکو

دانشگاه امام خمینی

سايت ايرانيان

دانشنامه جهان اسلام

آينده روشن
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 371634
Visitorsofday : 45
Visitorsofpage : 768457
Onlinevisitors : 9
PageLoad : 1.4844

اخبارصفحه اصلیدر باره مامطبوعات و رسانه هاي گروهي ايراناسلامتماس با ما