شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
Title
iran
مقبره الشعرا - تبریز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار

دیدار وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان با استاندار اصفهان

 

 

 

 

ابوالفضل قارایف: سفر به اصفهان و بویژه دیدار با استاندار کهن شهر تاریخی اصفهان ، فرصت طلایی در جهت آشنایی بیشتر با پایتخت فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی فراهم نمود.

دکتر رسول زرگرپور در دیدار ابوالفضل قارایف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان با ایشان، اظهار داشت: اشتراکات فرهنگی دو کشور ایران و آذربایجان به حدی است که گردشگران دو کشور تصور می کنند در وطن خود هستند.
استاندار اصفهان به بیان ظرفیت ها و پتانسیل های اصفهان در بخش های مختلف پرداخت و تصریح کرد: اصفهان در مرکز ایران واقع شده است و با سابقه ی ۱۰ هزار ساله ۴ دوره پایتخت ایران بزرگ بوده است.
زرگرپور اصفهان را صنعتی ترین استان کشور خواند و گفت: بیشتر صنایع بزرگ کشور، صنایع هسته ای، هواپیماسازی، پتروشیمی، فولاد و ... در اصفهان واقع شده است به طوری که ۱۵ درصد تولید ناخالص ملی صنعت در این استان تولید می شود.
رسول زرگرپور با بیان اینکه اصفهان در بخش کشاورزی نیز جایگاه ویژه ای دارد، اظهارداشت: از بعد دانشگاهی نیز اصفهان پس از تهران در رتبه ی دوم قرار دارد و با ۶ دانشگاه بزرگ بین المللی و ۱۵۰ دانشگاه و ۳۳۰ هزار دانشجو ظرفیت بالایی را در تبادل استاد و دانشجو با کشورهای مختلف دارد.
وی افزود: بیشترین شهرت اصفهان به دلیل ظرفیت بالای این استان در بخش میراثی و گردشگری است و این استان یکی از ده شهر دیدنی جهان بشمار می رود.
استاندار اصفهان با بیان اینکه پس از برجام حجم وسیعی از گردشگران از کشورهای مختلف به اصفهان سرازیر شدند، گفت: تعداد ورود گردشگران در سال جاری ۶ برابر افزایش یافته است و اصفهان خود را برای پذیرایی سالانه یک میلیون گردشگر خارجی و ۱۰ میلیون گردشگر داخلی آماده می کند و امکانات خوبی در استان فراهم شده است.
وی جایگاه صنایع دستی در اصفهان راخاص و ویژه اعلام کرد و افزود: اصفهان اخیرا به عنوان شهر جهانی صنایع دستی از سوی یونسکو انتخاب شده است و نیمی از صنایع دستی دنیا در اصفهان تولید می شود و بسیاری از آن ها دارای مهر اصالت یونسکو است که ارزش خاص خود را دارد.
رسول زرگرپور با بیان اینکه بیش از ۲۰ هزار جاذبه ی طبیعی و میراثی در استان اصفهان وجود دارد، اظهارداشت:۱۷۶۰ جاذبه ی میراثی به ثبت ملی رسیده است و بیش از ۷ جاذبه ملموس و ده ها میراث ناملموس نیز به ثبت جهانی رسیده است.
وی با اشاره به اینکه اصفهان در حال حاضر با۱۴ شهر دنیا خواهرخوانده است، گفت: اصفهان آمادگی دارد که با یکی از شهرهای میراثی و هم تراز جمهوری آذربایجان خواهرخوانده شود.
زرگرپور افزود: اصفهان آماده ی تبادلات اقتصادی و گسترش ارتباطات بخش خصوصی است و اتاق بازرگانی آذربایجان و بخش خصوصی این کشور می تواند با اتاق بازرگانی اصفهان که یکی از قوی ترین اتاق های بازرگانی ایران است مبادلات اقتصادی برقرار نماید.
استاندار اصفهان خواهان گسترش همکاری های گردشگری دو طرف شد و افزود: تورلیدرهای کشور آذربایجان می توانند در سفر به اصفهان با جاذبه های این استان آشنا شوند و با همکاران خود برای افزایش ارتباطات تعامل داشته باشند.
وی افزود: اصفهان آمادگی دارد که هفته ی فرهنگی این استانرا با حضور هنرمندان بخش های مختلف صنایع دستی به طور خاص در کشور آذربایجان برگزار نماید.
رسول زرگرپور با اشاره به ظرفیت های استان در مرمت و بازسازی آثارتاریخی، اظهارداشت: آمادگی داریم که در رابطه با بازسازی آثار تاریخی از تجربیات بالای کشور آذربایجان استفاده نماییم و تجربیات هنرمندان خود را نیز در اختیار این کشور قرار دهیم. 
استاندار اصفهان خاطر نشان کرد: در بعد فرهنگی و اقتصادی روابط خوب و قابل توجه دو کشور می تواند گسترش یابد و در این رابطه اصفهان می تواند نقش موثری داشته باشد.
ابوالفضل قارایف وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار ضمن تشکر از مهمان نوازی استاندار اصفهان، اظهارداشت: روابط بین دو کشور در سال های اخیر با سرعت گسترش یافته است و روسای جمهور دو کشور در این مدت ۷ بار با یکدیگر ملاقات داشته اند.
قارایف با بیان اینکه مشترکات فرهنگی، تاریخی و دینی دو کشور باعث نزدیکی دو ملت با یکدیگر شده است، گفت: ما خواهان افزایش تعامل و ارتباط دو ملت هستیم.
وزیر فرهنگ و گردشگری آذربایجان افزود: سفر به اصفهان بویژه دیدار امروز من با استاندار اصفهان فرصت طلایی در جهت آشنایی بیشتر با پایتخت فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی فراهم نمود.
وی با بیان اینکه در آینده توریست های بیشتری از آذربایجان به اصفهان سفر خواهند کرد، اظهارداشت: شرایطی فراهم خواهد شد که همکاری های خود را گسترش دهیم.
وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان به میراث تاریخی و فرهنگی آذربایجان اشاره کرد و افزود: گردشگران ایرانی علاقه مند به بازدید از این مکان ها هستند و این امکان برای آن ها فراهم شده است.
وی با استقبال از پیشنهاد استاندار اصفهان مبنی بر خواهرخواندگی این استان با یکی از استان های آذربایجان، گفت: این پیشنهاد از طریق سفارت دو کشور پیگیری خواهد شد و امیدواریم که در آینده ی نزدیک شرایطی فراهم گردد که اصفهان با یکی از شهرهای تاریخی آذربایجان عقد خواهرخواندگی برقرار نماید.
ابوالفضل قارایف با تاکید بر اینکه باید در زمینه ی ارتباطات فرهنگی و گردشگری گام های موثری برداشته شود، گفت: باید مسولان دو کشور به تعمیق مناسبات و گسترش روابط فرهنگی و گردشگری دو طرف کمک نمایند.
وی خواستار افزایش روابط دو طرف در حوزه ی آموزش شد و افزود: امروز نیز بین هنرمندان ودانشمندان دو کشور روابط خوبی وجود دارد که می تواند افزایش یابد.
قارایف با استقبال از برگزاری هفته ی فرهنگی اصفهان در آذربایجان، گفت: در این خصوص آمادگی کامل داریم و امیدواریم که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران بتوانیم در این راستا قدم های مهم و نتیجه بخشی برداریم.
وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در پایان خاطر نشان کرد: کشور آذربایجان در سطح بالایی خواهان تعمیق و گسترش روابط است و امیدواریم که با سابقه ی فرهنگی و تاریخی دو کشور بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم و برای پیگیری صلح وثبات دو کشور از این فرهنگ مواظبت نماییم.


١١:١٨ - 1396/04/15    /    شماره : ٦٨١٨٢٠    /    تعداد نمایش : ٢٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رهبر معظم انقلاب اسلامی

سفر رئیس جمهور ج. ا.ا به آذربایجان

پایگاه اطلاع رسانی دولت

سفارت ج.ا.ایران در باکو

دانشگاه امام خمینی

سايت ايرانيان

دانشنامه جهان اسلام

آينده روشن
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 371642
Visitorsofday : 55
Visitorsofpage : 768467
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.0781

اخبارصفحه اصلیدر باره مامطبوعات و رسانه هاي گروهي ايراناسلامتماس با ما