سه شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٧
Title
iran
مقبره الشعرا - تبریز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم "روزی با ایران" با حضور دوستداران و فراگیران زبان و ادبیات فارسی

 

 

 

 

          به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو مراسمی با عنوان "روزی با ایران"با هدف آشنایی فارسی آموزان با فرهنگ و آداب و رسوم ایران، در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی برگزار گردید.

          در این مراسم که با حضور اصغر فارسی رایزن فرهنگی کشورمان در باکو، اساتید و فراگیران زبان و ادبیات فارسی برگزار گردید، پس از تلاوت قرآن کریم و پخش نماهنگ زیبایی از ایران، رایزن فرهنگی کشورمان به برخی از آداب و رسوم مختلف فرهنگی و آیینی کشورمان اشاره کرده و شب یلدا که چند شب پیش از سوی ایرانیان جشن گرفته شد ، بعنوان نمونه اخیر از این آداب رسوم برشمرد، ایشان همچنین ایران را رنگین کمان فرهنگی توصیف کرده که هر رنگ و قومیت آن دارای فرهنگ و آداب منحصر به خود آن بخش می باشد.

          فارسی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت زبان و ادبیات فارسی اشاره کرد و این زبان را زبان شعر و دوستی و پلی برای دوستی و پیوندهای عمیق فرهنگی و ادبی بین ملتهای منطقه خواند و تصمیم فراگیران به آموختن زبان فارسی را بسیار ارزشمند برشمرد.

          رستم لازم اف یکی از اساتید زبان و ادبیات فارسی نیز در سخنانی کوتاهی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی برای برگزاری چنین مراسمی، زبان فارسی را بعنوان زبان دوم کشور آذربایجان خواند و گفت : هر کس در جمهوری آذربایجان اگر بخواهد با تاریخ و فرهنگ خود آشنا شود باید منابع برجای مانده از دیرباز این سرزمین را مطالعه نماید و این منابع هم اکنون به زبان فارسی در مخازن و مراکز خاص نگهداری می گردد که بخش کمی از آن تا کنون به زبان آذری ترجمه شده و در دسترس می باشد.

          در ادامه این مراسم چند مسابقه سرگرم کننده وآموزنده در خصوص معنی لغات، شعر خوانی و ضرب المثل بین دو گروه حافظ (فارسی آموزان رایزنی فرهنگی ) و شهریار (فارسی آموزان خانه فرهنگ شهریار رایزنی فرهنگی)برگزار شد که به برندگان این مسابقات از سوی رایزن فرهنگی کشورمان جوایزی اهدا گردید.

           در این مراسم نیز تعدادی از نوآموزان و نوجوانان فارسی آموز اشعار و دکلمه های بسیار زیبایی  به زبان فارسی اجرا نمودندکه با توجه به اینکه کمتر از سه ماه از حضور ایشان در دوره آموزشی نمی گذشت برای حاضرین در مراسم بسیار خیره کننده و جذاب بود.

           در پایان نیز از سوی رایزنی فرهنگی به همه حاضرین تابلوی منقش به آثار تاریخی یکی از مناطق کشورمان، به رسم یادبود به شرکت کنندگان اهدا گردید.


١٢:٢٩ - 1396/10/13    /    شماره : ٦٩٥٢٤٣    /    تعداد نمایش : ١٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رهبر معظم انقلاب اسلامی

سفر رئیس جمهور ج. ا.ا به آذربایجان

پایگاه اطلاع رسانی دولت

 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سفارت ج.ا.ایران در باکو

دانشگاه امام خمینی

شوراي عالي امور ايرانيان خارج از كشور

سايت ايرانيان

دانشنامه جهان اسلام

مرکزساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی

آينده روشن
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 372349
Visitorsofday : 43
Visitorsofpage : 771542
Onlinevisitors : 5
PageLoad : 1.0938

اخبارصفحه اصلیدر باره مامطبوعات و رسانه هاي گروهي ايراناسلامتماس با ما