يکشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٧
Title
iran
مقبره الشعرا - تبریز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب

ترجمه کتاب بررسی مکاتب اخلاقی به زبان آذری

 

 

 

 

 

 

 

 

        به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو کتاب بررسی مکاتب اخلاقی اثر گرانسنگ حضرت آیت الله مصباح یزدی به زبان آذری ترجمه، چاپ و تقدیم علاقه مندان، محققین و پژوهشگران، اساتید و دانشجویان رشته های علوم انسانی گردید .

        كتاب حاضر، نگارش مجموعه درس‌هاي حضرت آيت‌الله مصباح يزدي است، اين كتاب كه در سه بخش و يك نتيجه‌گيري تهيه و تدوين شده است، مكمل بحث‌هاي مطرح شده در كتاب فلسفه اخلاق معظم له مي‌باشد.

        اين كتاب در ابتدا به دسته‌بندي مكاتب و نظريات اخلاقي برآمده و براساس آن، مطالعه خويش را آغاز نموده است. بخش‌هاي سه‌گانه اين كتاب شرح و توضيح مكاتب غير واقع‌گرا، واقع‌گراي طبيعي، و مكاتب واقع‌گراي مابعدالطبيعي است. با توجه به موضوعيت هر بخش‌، در هر فصل به تاريخچه پيدايش مكتب اخلاقي، اصول و مباني آن با توضيح اساس و مفاهيم مورد پذيرش صاحبنظر يا صاحبنظران آن مكتب، اشاره مي‌شود. در نهايت با نمايش مختصات كلي، آن مكتب را به آوردگاه بررسي و نقد فرا مي‌خواند و ابعاد، نقاط قوت و ضعف آن را بيان مي‌دارد.

        از جمله مي‌توان به بررسي و نقد مكاتبي چون: احساس‌گرايي، توصيه‌گرايي، جامعه‌گرايي، قرارگرايي، لذت‌گرايي، سودگرايي و ... اشاره كرد. در پايان نيز در فصلي ‌مشروح، نظريه اخلاقي اسلام را، با اشاره به جايگاه عقل، تجربه و وحي در حكم اخلاقي، معيار ارزش‌گذاري افعال اخلاقي، نقش اختيار و انتخاب آگاهانه در ارزش اخلاقي و بيان اصالت روح و مراتب طولي و عرضي آن، نقش نيت در تكامل نفس و نيز توضيح انتزاعي دانستن مفاهيم اخلاقي و اخباري دانستن حقيقت جمله اخلاقي، شرح مي‌دهد. در بخش نتيجه‌گيري هم عناصر اصلي نظريه اخلاقي اسلام، معناي قرب به منزله كمال نهايي انسان، ويژگي‌هاي نظام اخلاقي اسلام بيان مي‌شود.

        اميد است كه ترجمه و چاپ اين كتاب به زبان آذری، مورد استفاده اساتید و دانشجویان مراکز علمی و دانشگاهی بویژه رشته های علوم انسانی از جمله فلسفه و الهیات و خوشايند خوانندگان ارجمند و گران‌قدر باشد.


١٧:٠٥ - 1396/11/09    /    شماره : ٦٩٧٤٥٥    /    تعداد نمایش : ١٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رهبر معظم انقلاب اسلامی

سفر رئیس جمهور ج. ا.ا به آذربایجان

پایگاه اطلاع رسانی دولت

 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سفارت ج.ا.ایران در باکو

دانشگاه امام خمینی

شوراي عالي امور ايرانيان خارج از كشور

سايت ايرانيان

دانشنامه جهان اسلام

مرکزساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی

آينده روشن
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 369108
Visitorsofday : 3
Visitorsofpage : 761962
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.0313

اخبارصفحه اصلیدر باره مامطبوعات و رسانه هاي گروهي ايراناسلامتماس با ما